Historia biblioteki

1948-1965

Powstanie biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie  powstała  w 1948 roku. Założycielem biblioteki był ówczesny pracownik Urzędu Gminy Józef Warzecha. Początkowo miała jedno pomieszczenie w budynku gminy, a książki wydawane były przez okienko. Zamiast regałów wykorzystywano stare szafy żaluzjowe. Po nim bibliotekarką została Aniela Gaszka, a biblioteka stopniowo rozrastała się. Prawdziwy renesans przypada na lata 1957 - 1991 r., kiedy kierownikiem została Urszula Korus. Dzięki jej zaangażowaniu placówka została unowocześniona, z czasem wyodrębniono wypożyczalnię dla dorosłych i dzieci, stworzono czytelnię. Wciąż przybywało książek i czytelników. W 1965 roku powstały dwie filie - w Głożynach i Radlinie II. Istniały też punkty biblioteczne m.in. w "Domu Górnika" .

1997-2009

Kolejne lata działalności

W związku z tworzeniem się miasta Radlin w 1997 roku, po 48 latach biblioteka musiała opuścić dotychczasowy lokal. Księgozbiór spakowano i przewieziono do Inkubatora Przedsiębiorczości w Radlinie, gdzie wypożyczano tylko lektury. Jesienią 1997 roku Urząd Miasta w Radlinie zakupił budynek przy ul. Orkana 5, w którym do dnia dzisiejszego działa placówka. Mieści się w niej wypożyczalnia literatury dla dorosłych, wypożyczalnia literatury dla dzieci oraz czytelnia. Od 1 stycznia 2001 do 1 lipca 2009 roku biblioteka podlegała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Radlinie, którego dyrektorem był  Henryk Stiel. Kierownikiem  biblioteki wówczas była Maria Kaszubska.

2009-dziś

Biblioteka jako samodzielna instytucja

Od 01.07.2009 r. nastąpiło wyłączenie biblioteki ze struktur Miejskiego Ośrodka Kultury  i powołano Miejską Bibliotekę Publiczną w Radlinie, którą zarządza dyrektor - Henryka Pawliczek.